понеділок, 16 березня 2015 р.

Королеві української літератури - 85

А що таке життя?
Чи  те, що переждалось?
Чи все - таки життя-
Це те - що відбулось?

  Цьогоріч  знаній поетесі Ліні Костенко виповнюється 85-років.
   Поет такого великого маштабу живе нашими болями і передчуває наше майбутнє, кидає виклик вже сучасній системі творить свої поетичні шедеври.
 Народилась 19 березня 1930р. в містечку Ржищеві на Київщині у родині вчителів. Після закінчення середньої школи навчалася в Київському педагогічному інституті, а згодом — у Московському літературному інституті ім.О.Горького. Була однією з перших і найпримітніших у плеяді молодих українських поетів, що виступили на межі 1950—1960-х років. 
    Період так званих "шестидесятники"  створив новітні стилі в українській літературі, змусив творити щось нове, атипове, щось авангардне, але, як і завше, безжальне та максимально критичне щодо влади та тодішнього режиму.
   Збірки її віршів “Проміння землі” (1957) та “Вітрила” (1958) викликали інтерес читача й критики, а книга “Мандрівки серця”, що вийшла в 1961р., не тільки закріпила успіх, а й засвідчила справжню творчу зрілість поетеси, поставила її ім’я серед визначних майстрів української поезії.
  Книги Л. Костенко “Над берегами вічної ріки” (1977), “Маруся Чурай” (1979), “Неповторність” (1980) стали небуденними явищами сучасної української поезії, явищами, які помітно впливають на весь її дальший розвиток.
Творчий розвиток Ліни Костенко — поетеси гострої думки і палкого темпераменту — не був позбавлений ускладнюючих моментів.
  Обмеження свободи творчої думки, різні “опали” в часи застою призвели до того, що досить тривалий час вірші Л. Костенко практично не потрапляли до друку. Та саме в ті роки поетеса, незважаючи ні на що, посилено працювала, крім ліричних жанрів, над своїм найвидатнішим досьогодні твором — романом у віршах “Маруся Чурай”, за який вона в 1987p. була удостоєна Державної премії УРСР імені Т. Г. Шевченка. Перу поетеси належать також збірка поезій “Сад нетанучих скульптур” (1987) та збірка віршів для дітей “Бузиновий цар” (1987).
  Спільно з А.Добровольським — кіносценарій “Перевірте свої годинники” (1963).
Живе та працює Ліна Костенко в Києві. 


    Поціновуючи поетусу та її творчість, працівники центральної  бібліотеки облаштували книжкову виставку  "Життя на барикадах поезії", провели  огляд літератури по ній та організували поетичний вернісаж "Я вибрала Долю сама".

Немає коментарів:

Дописати коментар