середу, 24 жовтня 2018 р.

Чортківський меридіан Карла-Еміля Францоза      Завтра минає 170 років від дня народження видатного австрійського письменника з українським корінням.
Народився Карл-Еміль Францоз 25 жовтня 1848 року у Чорткові в сім'ї лікаря Генріха Францоза. Великий вплив на майбутнього письменника мала няня-українка, що навчила його української мови, прищепила любов до українських казок, пісень. Навчався якийсь час у школі при монастирі домініканців у Чорткові. 

З 1858 року жив у Чернівцях і  навчався у німецькій гімназії. Згодом Францоз вступив до Віденського університету.Не закінчивши навчання, перейшов на журналістську роботу та як кореспондент подорожував країнами Західної Європи. Помер Карл-Еміль Францоз 26 січня 1904 року, похований у Берліні на цвинтарі Вайсензее.
Пам'ять про видатного сина австрійського народу живе не тільки на батьківщині, а й далеко за її межами.
До найвидатніших творів письменника належать романи "За правду", «Боротьба за право», повість "Німий", оповідання "Повстання у Воловцях", а також романи "Юдіт Трахтенберг", "Блазень" , збірка «Від Дону до Дунаю», збірка новел «Євреї Барнова» та ін. Францоз дав високу оцінку поезії Шевченка,  вперше висловив думку про універсальність таланту Т. Шевченка: "поет для всього цивілізованого світу", котрий "і як співець політичних свобод, і як поет кохання, і як епік, і як майстер надзвичайного художнього змалювання соціальних картин завжди залишається на рівні генія".
В Чорткові достойно пошанували свого земляка. 30 квітня 2017 року на Ринковій площі міста було відкрито пам'ятник Карлу-Емілю Францозу авторства Романа Вільгушинського.. А 12 липня 2018 року  урочисто відкрито меморіальну таблицю, присвячену пам’яті письменника. Запрошуємо до книгозбірні для ознайомлення з творчістю австрійського письменника, літературознавця і перекладача родом з Галичини Карла-Еміля Францоза.

 

Немає коментарів:

Дописати коментар